19 лютого Верховна Рада ухвалила рішення про зміни до Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», якими заборонила міським головам, секретарям рад та місцевим депутатам брати участь у підготовці та прийнятті рішень за наявності конфлікту інтересів. Закон набув чинності, і тепер відповідні зміни будуть внесені і до регламенту Енергодарської міської ради. Питання розглядатиметься на черговому засіданні 9 квітня.
Відповідно до проєкту рішення, стаття 40-1 регламенту приводиться у відповідність до статті 59 Закону «Про місцеве самоврядування»: якщо під час участі в засіданні міської ради, комісії, комітету (іншого колегіального органу) у міського голови, секретаря чи депутата виник конфлікт інтересів, він повинен повідомити про це публічно та не брати участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень. Голосування можливе лише за умови, якщо неучасть у прийнятті рішення призведе до втрати повноважності міської ради чи іншого колегіального органу. Та й у цьому разі про конфлікт інтересів має бути публічно оголошено.
Раніше питання конфлікту інтересів вирішувалось простіше – депутат міг брати участь у голосуванні чи підготовці питання, якщо публічно повідомить, що наявний конфлікт інтересів.
Законодавство України виокремлює потенційний та реальний конфлікт інтересів. У першому випадку мова про те, що особа має приватний інтерес у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження. При реальному конфлікті інтересів виникає суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями. У будь-якому випадку конфлікт інтересів впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень.
Приватний інтерес може бути майновим чи немайновим та зумовлюватись особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, а також іншими обставинами.
Щоб пояснити простими словами, візьмемо за приклад земельні питання. Якщо міська рада ухвалює рішення про надання ділянки депутату чи особі, яка має з ним родинні, дружні чи бізнесові стосунки, то такий народний обранець не має права брати участь у голосуванні, адже наявний потенційний конфлікт інтересів. Якщо у депутата чи його родича/друга в оренді є земля, але міська рада має наміри розірвати з ним договір, у такого депутата реальний конфлікт інтересів. Те ж стосується голосування щодо призначення на посади, виділення коштів, у тому числі комунальним підприємствам, якщо депутат є його керівником чи працівником, а також участі народних обранців чи їхніх близьких у процедурах держзакупівель.